Grillspett med chili och spiskummin
Marinerade grillspett hör till varje grillfest. Här har vi gjort en underbar marinad med spiskummin, vitlök och chili som ger ett härligt sting.
Ingredienser
600 glammkött, eller nötkött
2 röd chili
4 vitlöksklyftor
1 tskspiskummin, rågad
2 msksherryvinäger
0,5 tskOregano, torkad
1 tskHarissa
1 tskSalt
0,75 dlsolrosolja, eller mild olivolja
Gör så här
1
Skär köttet i stora, jämna bitar.
2
Rensa chilin från frön. Hacka chili och vitlök. Rosta kumminen snabbt i en torr het panna tills den doftar aromatiskt (men inte bränt). Mixa chili, vitlök, vinäger, spiskummin, oregano, harissa, salt och olja i en snabbmixer eller med stavmixer tills det är slätt. Blanda köttet med hälften av marinaden. Har du tid är det jättebra om köttet får marinera ett par timmar eller mer.
3
Trä köttbitarna på spetten, krydda lätt med salt och mald peppar och grilla på hög värme i ca. 8-10 minuter. Vänd spetten ofta så att köttet blir jämnt tillagat. Pensla över mer marinad och låt köttet vila 5-10 minuter innan servering.
4
Grilla gärna lite sparris när du är igång. Skär av den nedre trådiga delen och skala sparrisen från mitten och ner. Gnid in sparrisen med lite olja och grilla dem på hög värme tills sparrisen är nästan mjuk. Alternativt kan du trä stora sparrisbitar på spett och pensla dem med lite av marinaden innan du grillar.